הכנת הבית לשיפוץ על ידי אדריכל

שיפוץ של בתים

אדריכלות מתייחסת לתחום הרחב של תכנון מבנים. למקצוע זה מספר התמחויות, אשר חלקן מיועד לסקטור הציבורי וחלקו למסגרת הבית הפרטי. פניה אל אדריכלים המתמחים בשיפוץ בתים פרטיים נעשית לרוב בעת תכנון לקראת חידושו מחוץ או מפנים או לקראת שיפוץ מעמיק ויסודי שאינו מסתכם רק ב"קוסמטיקה" אלא גם במבנה הבית. בכדי להכיר מעט יותר את תחומי האחריות של אדריכלים אלו ולהתכונן לקראת שכירת שירותיהם מומלץ לקרוא את המאמר הבא.

הכנה יסודית לקראת השיפוץ

ראשית כל, לפני פניה אל אדריכל מומלץ לברר האם הוא אכן מתמחה בבתים פרטיים ולא בתחום אחר, כגון עיצוב נוף או שיפוץ של בתיםתכנון מבנים ציבוריים. לאחר מכן, כדאי לצפות בפרויקטים קודמים שביצע בכדי להתרשם מסגנונו, מרעיונותיו ומתרומתו לשיפוץ. ישנם בעלי מקצוע המתמחים בשיפוץ בתים פרטיים יוקרתיים שבהם מושם דגש על העיצוב המרשים, ואילו אחרים מנוסים יותר בתכנון פרקטיקה מודרנית ופחות מנקרת עיניים. כדאי להגדיר את הסגנון והאמירה המבוקשים כבר בתחילת הדרך על מנת לחבור לאדריכל המתאים.

אדריכלים המתמחים בשיפוץ בתים פרטיים יערכו מדידות מדויקות וידרשו לראות את כל תכניות הבניה. רק לאחר מכן יוכלו לקבל תמונה כללית המשקפת את מצב הבית ולהתחיל בתכנון השיפוץ. מתוקף תפקידם, מודעים אדריכלים המתמחים בשיפוץ בתים פרטיים לכל החוקים וההתנהלות התקינה בנוגע לקבלת אישורים והיתרים ויפעלו על פיהם לכל אורך הדרך. כמו כן, ידעו העוסקים באדריכלות להצביע על לקויות ותוספות בניה שנעשו כנגד החוק ואף מהוות סכנה בטיחותית ויביאו לתיקונן. חלק עיקרי נוסף בעבודת האדריכל הוא בחירת החומרים ואנשי המקצוע השונים אשר יבצעו את העבודה.

עקרונות מנחים

העיקרון המנחה החשוב ביותר במסגרת תפקידם של אדריכלים המתמחים בשיפוץ בתים פרטיים הוא שילוב בין סגנון הלקוח, ההתאמה של השיפוץ לאורך החיים והיצירתיות של האדריכל. מבנה שיבטא רק את האסתטיקה של האדריכל אך יהיה זר ומנוכר לדייר ולהתנהלותו יוגדר ככישלון, לעומת שיפוץ שאולי יהיה מינורי בגודלו אך משמעותי באושר שיסב ללקוח בדמות זרימה טובה יותר בבית וייתפס כהצלחה מסחררת.

ישנן כמה שיטות תמחור של עבודת אדריכלים המתמחים בשיפוץ בתים פרטיים: תמחור בהתאם לגודל הדירה נע בטווח מחירים של בין 30 דולר למ"ר ל-100 דולר למ"ר – תלוי במוניטין ובניסיון האדריכל. תמחור על פי שעות עבודה – השיטה הפופולארית ביותר שגם היא מבוססת על ניסיון האדריכל, תמחור על פי חלק מעלות השיפוץ כולו, ועלות ספציפית לשלבים השונים של הפרויקט, כמו לתכנית הראשונית, שעולה בממוצע 1,000 דולר. פגישת היכרות ראשונית יכולה להיות בחינם או לעלות בממוצע כמה מאות שקלים בהתאם להתנהלות האדריכל.


כתבות שכיף לקרוא - TTR